miercuri, 24 iunie 2026

Dulceata de crini albi!

 

 

  Dulceata de crini albi!

 

  Am stat mult si m-am gandit daca sa scriu reteta sau nu,am zis poate imi voi lua multe comentarii aiurea dar am studiat si am vazut  pe aici pe undeva dulceata de crini albi,am vazut tinctiuri facute din crini albi.Cert este ca eu am foarte multi crini in gradina si am zis ca ar fi cazul sa incerc si eu o reteta de dulceata,fiindca tinctiuri am incercat si am fost multumita!

  Crinul alb este un simbol al puritatii,poate ati vazut in biserici pe usile altarului pe partae dreapta pe Arhanghelul Gabriel cu un crin in mana.Este crinul cu care a venit la fecioara Maria sa ii aduca Bunele Vestiri,ca va naste pe Mantuitorul care v-a salva lumea.Eu cand intru in biserica ma rog mult la Arhanghelul Gabriel sa imi aduca  bunele vestiri pentru cei dragi mie!

  Se consuma ca tinctiuri in anumite boli ale sufletului,in inflamatia cailor respiratorii,tulburari de memorie.Dulceata de crini albi este ceva mai delicat,se poate consuma ca un deliciu,cam cum se consuma pe vremuri dulceata de trandafiri,cine e trecut prin viata stie ca in momentul cand mergeai in vizita la cineva te servea cu o lingura de dulceata de trandafiri si un pahar cu apa,i se zicea chiseaua cu dulceata de trandafiri in zona Moldovei,asa este si cu dulceata de crini albi,se foloseste ca un adevarat preparat culinar!

  Ingrediente-

  -500 gr.petale de crini,

  -1 litru apa,

  -1500 gr.zahar,

  -2 lamaii mari.

  Mod de preparare-

  -Se pune intr-o cratita cam 800 ml.apa,zaharul si se pun la fiert.

  -In blender se pun lamaiile taiate  felii si cam 200 ml.apa si se blenduiesc.

  -Cand siropul incepe sa fiarba se adauga petalele de crini si se lasa pret de cateva minute sa se inmoaie,dupa care se scot cu cam 200 ml.din sirop si se blenduiesc.

  -Lamaiile blenduite si crini blenduiti se pun in cratita peste sirop si se fierb pana cand se obtine o dulceata.Cand se lipesc degetele daca le inmoi in dulceata atunci este semn ca este gata,nu poti spune ca dureaza o ora sau mai mult sau mai putin,depinde de fiecare cum are focul.

  -Cand este gata se pune in borcane,se pun capace,se infileteaza si se pun sub paturi pana la racirea completa.Mie mi-au iestit 5 borcanele de 300 gr.Aroma este una unica,la fel de unica ca la dulceata din flori de soc!


 

 



Placinta cu urda de capra!

 

 

  Placinta cu urda de capra!

 

  Ingrediente:

  -1 kg.urda dulce de capra;

  -10 linguri zahar;

  -1 esenta de migdale;

  -1 pachet foi fine de placinta(4000 gr.), 

  -1 plic zahar vanilat;

  -1 litru lapte dulce de capra;

  -10 oua.

  Mod de preparare:

  -Intr-un vas se pun ouale cu zaharul,esenta,zaharul vanilat si se mixeaza pret de cateva minute.

 -Peste compozitia de oua cu zahar se pune urda maruntita,laptele dulce de capra,nu trebuie fiert si se amesteca cu ajutorul unei spatule.

  -Foile de placinta se taie in bucati de circa 2 cm sau de cat doriti dvs,nu trebuie sa fie nici egale doar sa fie taiate sa poata fi asezate mai usor in tava.

  -Intr-o tava dreptunghiulara se pune hartie de copt,se toarna compozitia si se pun fasii din foile de placinta peste compozitie si cu ajutorul spatulei se ineaca in compoztie,apoi se se da tava la cuptor pentru circa o ora la cuptorul incalzit deja la 180 grade sau pana cand trece testul cu scobitoarea.Se lasa sa se raceasca bine si abia dupa aceea se poate portiona.A iesit un adevarat deliciu!

  Aceasta reteta face parte din categoria #miercureafaracarne.


 

 







miercuri, 17 iunie 2026

Inghetata de casa!

 

 

  Inghetata de casa!

 

  Ingrediente:

  -1 litru lapte dulce de capra;

  -1 kg.banane;

  -1 kg.smantana;

  -6 linguri zahar;

  -30 flori de trandafir de dulceata.

  Pentru toping:

  -lamaie confiata in sirop de patlagina.

  Mod de preparare: 

  -Se culeg florile de trandafiri si se rup doar petalele.

  -Intr-un vas se pune smantana,zahar si se mixeaza pana totul devine  frisca.

  -In bolul de la robot se pun petalele de la trandafiri,cam 300 ml.lapte dulce de capra crud si se mixeaza pana totul devine pasta fina.

  -In bolul de la robot se pun banalele in bucati mici,lapte de capra cam 300 ml.si se mixeaza pana devine totul o pasta.

  Intr-un vas mai mare se pune frisca,petalele de trandafiri mixate,bananele mixate si se omogenizeaza compozitia,dupa care se da la congelator pentru circa 4 ore,dupa care se va scoate vasul si se va amesteca cu o paleta pana la omogenizare,asa nu va iesi inghetata cu aschii.

  -Se mai poate repeta operatiunea cu omogenizarea inghetatei sau nu,cum doriti,oricum inghetata este prea consistenta de la banane.

  -Se poate servi dupa circa 12 ore.

  -Eu am facut sirop de patlagina si am pus in sirop lamaii taiate in cuburi mici si cand am pus siropul in sticle l-am strecurat si bucatele de lamaie le-am pus in borcane cu sirop,a iesit ca o dulceata de lamaie pe care o folosesc la ceaiuri sau ca toping la ingheata.Se poate folosi la checuri,cozonaci sau pur si simplu doar ca dulceata de lamaie!

  Aceasta reteta face parte din categoria #miercureafaracarne!


 

   


 





miercuri, 10 iunie 2026

Sarmalute in foi de loboda!

 

 

  Sarmalute in foi de loboda!

 

  Loboda este o planta anuala care creste in toate gradinile de la tara,eu am crescut cu ea si mama o folosea mereu la ciorba,mancarici,salate,sarmale.Este cu un pas inaintea frunzelor de vie si deci ne putem bucura de frunzele de loboda la sarmalute.Loboda este bogata in fier,calciu,magneziu vitamina K si C si este buna in tratarea anemiei datorita fierului.Se poate folosi cruda in salate,este putin acrisoara si are un gust placut!

  Ingrediente:

  -500 gr.orez;

  -200 ml.ulei;

  -400 gr.pasta de tomate;

  -1 lingura dulceata de ardei iute;

  -1 lingurita sare;

  -1 kg.hribi gata fierti;

  -6 cepe;

  -frunze de loboda. 

  Mod de preparare:

  -Intr-o oala se pune apa la fiert si cand fierbe,se opreste focul,se baga frunzele de loboda in apa clocotita cat sa se inmoaie si se scot.

  -Ceapa si ciupercile sa dau prin masina de carne.

  -Intr-un vas se pune ceapa tocata,hribii tocati,sare,orez,ulei,pasta de tomate,dulceata de ardei iute si se omogenizeaza compozitia.

  -Se fac sarmalute invelite in foi de loboda si se pun intr-un vas cu fundul mai gros,se adauga apa cat cuprinde,se pune capac si se dau la cuptor pentru circa doua ore la foc mic sau potrivit.Se pot servi simple sau cu putina smantana.Sa aveti pofta si la pofta dragilor!


 

 

 


 




Pizza la tigaie-#reteteusoare!

 

 

  Pizza la tigaie-#reteteusoare!

 

  Ingrediente:

  -40 gr.fulgi de ovaz;

  -2 oua;

  - 1 praf de sare;

  -branzeturi fine (cascaval,mozzarella,branza maturata,branza Adamer);

  -suc de rosii. 

  Mod de preparare: 

  -Se pun la robot fulgii de ovaz,putina sare,doua oua si se mixeaza pret de cateva minute.

  -Se incalzeste o tigaie,se unge cu putin ulei,se toarna compozitia in tigaie si se prajeste pe ambele parti.

  -Se unge foaia cu suc de rosii si se presoara branzeturile fine cate putin din fiecare,se pune un capac si se  la mai lasa la foc potrivit pret de cateva minute,apoi se poate servi.

  Aceasta reteta face parte din categoria #miercureafaracarne! 


 

  

miercuri, 3 iunie 2026

Crenvursti in aluat foietaj-#reteteusoare!

 

 

  Crenvursti in aluat foietaj-#reteteusoare!

 

  Ingredinete:

  -8 bucati crenvursti;

  -8 felii cascaval;

  -1 bucata foietaj;

  -1 ou;

  -1 lingurita seminte de susan. 

  -Se feliaza foietajul in fasai de circa 2 cm.

  -Fiecare bucata de crenvursti se infasora in cate o felie de cascaval,apoi se ruleaza fasaia de foietaj in jurul crenvurtstiului si se pun intr-o tava in care s-a pus hartie de copt,se ung cu ou batut si se stropesc cu seminte de susan.

  -Se dau la cuptorul incalzit deja pentru circa 25 minute la 180 grade si se pot servi alaturi de un sos de usturoi sau sos de rosii picant.

 


 



Paste cu sos de rosii-#reteteusoare!

 

 

  Paste cu sos de rosii-#reteteusoare!

 

  -1 ceapa;

  -2 catei de usturoi;

  -1 ardei gras;

  -1 dovlecel micut;

  -1 brocoli fiert;

  -1 lingurita sare;

  -50 gr.unt;

  -500 ml.suc de rosii;

  -200 gr.smantana pentru gatit;

  -1 felie de branza sarata de capra; 

  -200 gr.paste.

  Mod de preparare:

  -Se fierb pastele dupa indicatiile de pe ambalaj.

  -Se toaca toate legumele foarte marunut,se pun la prajit in tigaie cu unt si  se lasa sa fiarba.Legumele vor lasa lichid si ele se vor fierbe foarte bine.

  -Peste legumele patrunse bine se toarna suc de rosii,smantana pentru gatit,branza sarata de capra data prin razatoarea mica si se lasa la fiert pret de cateva minute,atat cat sa se patrunda si sa se intrepatrunda gusturile.

  -Se adauga pastele fierte peste sos si se mai lasa cam 3 minute sa mai fiarba apoi se orpeste focul si se pot servi.Sa aveti pofta si la pofta dragillor!