Dulceata de crini albi!
Am stat mult si m-am gandit daca sa scriu reteta sau nu,am zis poate imi voi lua multe comentarii aiurea dar am studiat si am vazut pe aici pe undeva dulceata de crini albi,am vazut tinctiuri facute din crini albi.Cert este ca eu am foarte multi crini in gradina si am zis ca ar fi cazul sa incerc si eu o reteta de dulceata,fiindca tinctiuri am incercat si am fost multumita!
Crinul alb este un simbol al puritatii,poate ati vazut in biserici pe usile altarului pe partae dreapta pe Arhanghelul Gabriel cu un crin in mana.Este crinul cu care a venit la fecioara Maria sa ii aduca Bunele Vestiri,ca va naste pe Mantuitorul care v-a salva lumea.Eu cand intru in biserica ma rog mult la Arhanghelul Gabriel sa imi aduca bunele vestiri pentru cei dragi mie!
Se consuma ca tinctiuri in anumite boli ale sufletului,in inflamatia cailor respiratorii,tulburari de memorie.Dulceata de crini albi este ceva mai delicat,se poate consuma ca un deliciu,cam cum se consuma pe vremuri dulceata de trandafiri,cine e trecut prin viata stie ca in momentul cand mergeai in vizita la cineva te servea cu o lingura de dulceata de trandafiri si un pahar cu apa,i se zicea chiseaua cu dulceata de trandafiri in zona Moldovei,asa este si cu dulceata de crini albi,se foloseste ca un adevarat preparat culinar!
Ingrediente-
-500 gr.petale de crini,
-1 litru apa,
-1500 gr.zahar,
-2 lamaii mari.
Mod de preparare-
-Se pune intr-o cratita cam 800 ml.apa,zaharul si se pun la fiert.
-In blender se pun lamaiile taiate felii si cam 200 ml.apa si se blenduiesc.
-Cand siropul incepe sa fiarba se adauga petalele de crini si se lasa pret de cateva minute sa se inmoaie,dupa care se scot cu cam 200 ml.din sirop si se blenduiesc.
-Lamaiile blenduite si crini blenduiti se pun in cratita peste sirop si se fierb pana cand se obtine o dulceata.Cand se lipesc degetele daca le inmoi in dulceata atunci este semn ca este gata,nu poti spune ca dureaza o ora sau mai mult sau mai putin,depinde de fiecare cum are focul.
-Cand este gata se pune in borcane,se pun capace,se infileteaza si se pun sub paturi pana la racirea completa.Mie mi-au iestit 5 borcanele de 300 gr.Aroma este una unica,la fel de unica ca la dulceata din flori de soc!





























